תמי סירקיס. יח"צ

מה? את מגיעה גם למתנ"ס קטן באשדוד?!" – שאלה בפליאה אחת הנשים שהגיעה לשמוע את ההרצאה של תמי סירקיס במרכז קהילתי 'טנה' ביום שני השבוע. "בוודאי!!" ענתה תמי בחיוך – "ובשבוע הבא אני טסה לאילת לתת שתי הרצאות: בספרייה העירונית ובכנס אחיות ארצי; בינואר אני בספרייה במשגב ובקיבוץ רמת יוחנן בפברואר." אני במסע להפיץ את הבשורה של התזונה המבריאה – ואני שמחה על כל הזדמנות ללמד ולפגוש אנשים".                                                                                           
אל ההרצאה במרכז הקהילתי 'טנה' (רובע ה' )בעיר הגיע קהל גדול, ברובו נשי שנהנו מהרצאה משעשעת כיפית ובאותה נשימה כזו שמביאה כל אחד למחשבה בינה לבין עצמה על הרגליה בכל הנוגע לאירוח והתארחות.  את הערב פתחה במצגת שהכינו גברים, האחד בריטי והשני איטלקי שהציגו מזון שלא לצרכי אכילה.  סירקיס שמה דגש על כך שלפי התמונות של אוכל שאנו רואים והאופן שבו אנו מנתחים אותן באופן כמעט אוטומטי, ניתן ללמוד ולקטלג בני האדם- האם הם עשירים, האם מדובר בהרמת כוסית בחברת היי טק ועוד...

לאוכל יש תפקיד במרקם החברתי שלנו. תמיד ניתן לעשות שינוי ולקחת החלטה חדשה ולעמוד בה. עם זאת, בכל הנוגע לאירוח היא אומרת כי לעיתים העמל בהכנת האוכל והעבודה הקשה לא תמיד נתפסים כרוחב לב אלא כהתרברבות. אולי עושים יותר מידי...  וזה דווקא עלול להביא לבידוד חברתי.

"מאז שהייתי קטנה אהבתי את ההתרגשות של לעמוד בפני קהל ולדבר. יש לי מה להגיד – תמיד היה לי. אני שמחה שאנשים מקשיבים (עכשיו יש לי המון דברים להגיד!). אני מנטורית לתזונה מבריאה לפי עקרונות הפליאו ותזונה דלת פחמימות בהתאמה אישית. בכל יום אני לומדת משהו חדש בתחום ומאושרת לראות אילו שינויים נפלאים מזון יכול לעשות בחיי מטופלים שלי, אמרה לנו סירקיס.         

בהרצאתה נתנה דוגמאות לאופן שבו אנו מארחים אנשים אצלנו בבית, כיצד ונפרמים מתחזקים קשרים חברתיים על ידי אירוח והתארחות ושמה דגש על כך שבדרך כלל במפגשים הללו עיקר ההתעסקות יושב על מה נכין ונגיש לאכול. עמל גדול אצל אנשים מסוימים עם המון קיטורים ותסכול ואצל אחרים ארוחה קטנה יחסית עם המון תשוקה ושמחה.

סירקיס, עיתונאית מזון, מחברת ספרי בישול וכיום מאמנת בריאות ומנטורית לתזונה מבריאה, טוענת כי כל נושא האירוח בישראל הפך לעסק שמניע המון אנשים, לרוב באופן מוגזם ועם קשר ישיר לכך אנו נמצאים במקום השני בתחלואת סכרת ובכלל, תחלואת יתר וכי יש קשר להתנהגות המופרזת בכל הנוגע באירוח. 

במהלך ההרצאה היא מציגה את עשרת הדיברות לאירוח שפוי (יש דבר כזה? ) ונותנת טיפים לאירוח נכון. כך למשל היא נותנת את הדוגמה של האימא שמבשלת יותר מידי, "עומדת על הסירים" ומכינה לכל אחד מה שהוא אוהב בניסיון לרצות את כולם או מתארחים, שחלק גדול מהם סופר מה יש על השולחן ובמקום ליהנות מחשב מה הם יצטרכו להחזיר בפעם הבאה. 

איך משנים? סירקיס ממליצה לקחת החלטה שבארוחה יש רק חמישה דברים/ מרכיבים, כמו למשל: חלבון, ירק חי, ירק מבושל, פחמימה אחת ופרי לקינוח.

בתיאבון חברים ואל תשכחו שסדרה נוספת של הרצאות ומופעים במחיר השווה לכל נפש ממתינה לכם במרכזים הקהילתיים הסמוכים לבתיכם.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]