צילום: שלומית שוחט

נציגי הבנק הבינ"ל לפיתוח אמריקה הלטינית (IADB), המתחרה ב"בנק העולמי" ובעל הון של עשרות מיליארד דולרים, הוזמנו לביקור בישראל ע"י מכון הייצוא ומשרד הכלכלה, וזאת על-מנת ללמוד מפרויקטים מיוחדים שמקודמים בישראל ויכולים להיות מיושמים במדינות מתפתחות באמריקה הלטינית (מרכז ודרום אמריקה). 

במהלך ביקורם, נפגשו האורחים עם יועץ ראש העיר נאור ביטון, שסקר בפניהם את התפתחות אשדוד בשנים האחרונות והפרויקטים שקידם ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, ביניהם: פתיחת ביה"ח הציבורי "אסותא אשדוד", החתימה על הסכם הגג הגדול בישראל, עידוד פרויקטים להתחדשות עירונית ברחבי העיר (תמ"א 38 ופינוי-בינוי), פרויקט התחבורה הציבורית הירוקה, השימוש בטכנולוגיות מתקדמות במוקד העירוני, מערכת המצלמות החכמות של העיר ועוד. 

ד"ר סמדר איצקוביץ, ראש האגף לפיתוח תעשייה, סיפרה למבקרים על מעבדת חדשנות לתחבורה חכמה, "Ashdod Smart Transportation Living Lab", שאשדוד מקימה בימים אלו, וציינה שמדובר במעבדה שמטרתה לקבל נתונים מרכבים ברחבי העיר ולהנגיש אותם לחברות הייטק וגורמים פרטיים וציבוריים אחרים, על-מנת לקדם חדשנות תחבורתית באשדוד.

"זהו פרויקט משותף לאשדוד, לאוניברסיטת MIT היוקרתית בבוסטון, למובילאיי ולמייקרוסופט וענקי טכנולוגיה נוספים". 

"הפתרונות שאשדוד מיישמת בתחומי תחבורה, שליטה ובקרה, שירות לתושבים וניהול מצבי חירום הינם רלוונטים מאוד לערים רבות בדרום אמריקה", אמר צפריר אסף, שליווה את המשלחת מטעם משרד הכלכלה וציין כי "הביקור באשדוד איפשר לנו להמחיש בצורה הטובה ביותר מודלי עבודה מתקדמים ודרכי התמודדות יעילים עם אתגרים עירוניים". 

המבקרים מאמריקה הלטינית סיירו גם במוקד העירוני המתקדם של אשדוד והתרשמו מאוד מהשימוש בטכנולוגיות מתקדמות בעבודת המוקד.

מנהל אגף המוקד דוד דבש שיתף עם הבכירים ב-IADB על הטכנולוגיות השונות, ביניהן: מערכת "מוקד רואה" שסורקת אונליין את צילומי המצלמות ברחבי העיר ויודעת לזהות מטרדים באופן אוטומטי, אפליקציית Reporty שמאפשרת לדווח למוקד 106 ולמשטרה בווידאו מהנייד, מערכת השליטה על רמזורים ישירות מהמוקד ועוד.

הנושא שעניין יותר מכל את חברי המשלחת היה פרויקט התחבורה הירוקה של אשדוד. "הגידול הצפוי של האוכלוסייה בערים הוא נושא מרכזי מאוד באמריקה הלטינית ואנו מחפשים דרכים ליצירת תחבורה ציבורית יעילה יותר.

הפתרונות שלכם רלוונטים לקהילה הבינ"ל ולאמריקה הלטינית", אמר מאוריסיו בוסקלה - מומחה בכיר במחלקה לפיתוח עירוני ב-IADB, והוסיף כי "השימוש בטכנולוגיות חדישות בתחומי התחבורה והביטחון עניין אותנו מאוד". 

ד"ר איצקוביץ בירכה על ההזדמנות ללמידה ויצירת שיתופי פעולה בינלאומיים וציינה כי: "בכוונתנו להטמיע בעתיד טכנולוגיות מתקדמות בתשתית העירונית באשדוד, וליצור אקו-סיסטם חדשני ופורה בתחום התחבורה החכמה".

ביטון סיכם את הביקור: "שמחנו להציג את היוזמות הייחודיות שאשדוד מקדמת. הביקור של נציגי IADB ממחיש את הרצון הגובר של מדינות וגופים בעולם ללמוד מהדברים שנעשים בישראל בכלל ובאשדוד בפרט.

בהובלתו של ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, אמצעים טכנולוגים ושילוב עקרונות ה-Smart City הופכים לחלק בלתי-נפרד מהפרויקטים שהעירייה מקדמת ברחבי העיר".

צילום: שלומית שוחט

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]