צילום: אינסטגרם אישילפני שבועיים, ימים ספורים לפני ראש השנה, המריא עוזר ודובר ראש העיר – שמואל דוד להשתתף  בתוכנית יוקרתית ומיוחדת במינה של משרד החוץ האמריקאי. היחידי מהארץ בקבוצה של 25 חברי משלחת בלבד ממדינות שונות בעולם.  הקבלה לתוכנית התבצעה על ידי שגרירות ארה"ב בישראל, אשר המליצה על דוד לאור הכרת עבודתו ופעילות במכלול רבדים.  את המלצתה שיגרה השגרירות בארץ אל משרד החוץ האמריקאי ולאחר בחינה וראיון קיבל דוד את ההודעה כי הוא יהיה אחד מחברי המשלחת. אין ספק  שכניסתו של שמוליק לתוכנית  מהווה תעודת כבוד גדולה מאוד לעיר אשדוד וכמובן גם לו באופן אישי .

במחלקת המדינה של ארה"ב מציינים בגאווה את התוכנית הבינלאומית למנהיגות (IVLP), בה משתתף שמואל דוד. באתר מחלקת המדינה מציינים כי מדובר בתוכנית חילופי המומחים המקצועית של משרד החוץ האמריקני. באמצעות ביקורים לטווח קצר בארצות הברית, מנהיגים במגוון תחומים חווים את המדינה ממקור ראשון ומטפחים מערכות יחסים מתמשכות עם עמיתיהם האמריקאים. המפגשים המקצועיים משקפים את האינטרסים המקצועיים של המשתתפים ותומכים ביעדי מדיניות החוץ של ארצות הברית.

צילום: אינסטגרם אישי

התוכנית כוללת ביקור במספר מדינות בארה"ב, ביניהם וושינגטון, ניו המפשייר , דנוור וסאן דייגו. הלימודים בתוכנית הם נרחבים ומתקיימים בכל יום מהבוקר עד שעות הערב, בשילוב של סיורים במקומות שונים בכל אחת מהמדינות. בוושינגטון זכה דוד להיכנס לסיור מקצועי, מלווה על ידי אנשי מקצוע במקומות שלא כל אחד יכול להיכנס אליהם!

לפני כשבוע העלה ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, תמונה של עוזרו ודוברו שמואל דוד ביחד עם חברי משלחת נוספים, מחזיק את דגל אשדוד על רקע אוניברסיטת הארוורד. דוד, שאינו נמצא במשלחת כנציג עיריית אשדוד, עשה את מה שהוא עושה כבר שנים רבות, שם את אשדוד שוב במרכז המפה.

כך כתב ראש העיר בעמוד הפייסבוק שלו: שמואל דוד העוזר והדובר שלי, שלח לי את הצילום הנפלא והמרגש הזה שצולם במהלך שהותו בארה"ב, במסגרת תכנית בינלאומית למנהיגות (IVLP) מטעם משרד החוץ האמריקאי. במסגרת התוכנית משתתפים 25 נציגים מרחבי העולם ושמוליק היחיד מישראל שנבחר לתוכנית .במהלך אחד הימים הוא ביקש מחברי הקבוצה להצטרף אליו לתמונה עם הדגל של עירנו הנפלאה, לאחר שהציג בפניהם את העיר על כל מאפייניה. עד היום הם הכירו בעיקר את ירושלים ותל אביב. כעת, בזכות שמואל דוד, נחשפה קבוצה זו של מנהיגים צעירים מרחבי העולם, גם לעירנו היפה והמצליחה אשדוד. תודה שמואל היקר ובהצלחה".

צילום: אינסטגרם אישי

התגובות החמות לפוסט לא איחרו לבוא, ורבים החמיאו לדוד על החשיבה על אשדוד ועל רצונו התמידי לקדם את העיר בארץ ובעולם.

אחד הרגעים היפים אותם תיעד דוד באינסטגרם האישי שלו היה ביום הכיפורים. באותו היום אמור היה שמואל דוד להשתחרר מוקדם מהפעילות, על מנת להתכונן ליום הכיפורים ולצום. בצירוף מקרים נדיר, באותו הזמן בדיוק תוכננה פעילות מיוחדת בה חברי המשלחת מפעילים ביחד עם מתנדבים בית תמחוי להומלסים. דוד החליט שהוא אינו מוותר על הפעילות, דווקא בערב יום הכיפורים. בזמן שהיה צריך להתכונן לצום, הוא הגיש אוכל להומלסים שלא שפר עליהם גורלם. לאחר הפעילות הוא צעד למלון ברגל (הליכה של 40 דקות) כדי לא לחלל את יום כיפור, וצם עד לסיום הצום.

צילום: אינסטגרם אישי

למרות ההישג לעוזר ראש העיר שהוא גם עובד עיריית אשדוד ושמביא לנו כבוד בארה"ב הגדולה, נסיעתו של דוד לא זכתה לחשיפה תקשורתית, ורק לאחר הפוסט שהעלה ראש העיר, נחשף מעט מההישג שבהשתתפותו של דוד במשלחת.

רק לאחר פניית אשדוד נט לעיריית אשדוד, לדעת את מהות ביקורו של עוזר ראש העיר בארה"ב, ומי ממן את הנסיעה, הועילו בעירייה לספר במספר משפטים יבשים על נסיעתו של דוד במשלחת.

כאן המקום להעביר ביקורת קצרה - עיריית אשדוד הייתה צריכה לפאר את השתתפותו של דוד בתוכנית , היחיד מישראל! מדובר בתושב אשדוד שזכה להיות חלק מתוכנית יוקרתית של משרד החוץ האמריקאי וזה  אינו דבר של מה בכך, במיוחד לאור יחסי הציבור שעושה דוד לאשדוד גם בארה"ב. חבריו למשלחת כבר הבטיחו שיגיעו לישראל – לאשדוד, לאחר שרק מסיפוריו של דוד הם התאהבו בה.

עיריית אשדוד: "תוכנית IVLP הנה אחת מתוכניות המנהיגות של מחלקת המדינה האמריקאית, כאשר ההשתלמות מתמקדת בשיטות ממשל מקומי וארצי. השגרירות האמריקאית פונה מפעם לפעם לגופים שונים בישראל וליחידים על סמך היכרות אישית ומאפשרת לבחון קבלת השתתפותם בתוכנית. קבלה לתוכנית כוללת מיון קפדני וראיון אישי בשגרירות ארה"ב בת"א ואילו האישור הסופי ניתן על ידי מחלקת המדינה האמריקאית בוושינגטון. מימון הנסיעה - מחלקת המדינה האמריקאית. במשלחת יש 25 נציגים ממדינות שונות. במקרה הנדון, שמוליק קיבל פניה ישירה מהשגרירות על רקע המוניטין שצבר בתקשורת לשעת חירום."

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי מסר לאשדוד נט: "שמואל נבחר לייצג את המדינה במשלחת יוקרתית לארה"ב של מנהיגים צעירים מרחבי העולם, והוא עושה זאת בכבוד. אני מאוד גאה בו על כך".

מה גרם לנציגי שגרירות ארה"ב לבחור דווקא את שמואל דוד האשדוד?

צילום: אינסטגרם אישי

כמעט 13 שנה עובד דוד צמוד לראש העיר, עוד מהיותו ממ"ק ראש העיר. שלוש עשרה שנה וההתלהבות שקיימת בדוד ובוערת בקרבו לקידום שמה של העיר, כאילו שרק אתמול התחיל לעבוד. עייפות החומר? לא אצלו.דוד מוכר היטב בקרב הקולגות שלו ובקרב עיתונאים רבים עימם הוא נמצא בקשרי עבודה בנאמנותו ובאהבתו הגדולה לראש העיר ולעיר אשדוד. הוא זוכה להכרה גם מחוץ לגבולות העיר אשדוד, מוזמן להעביר הרצאות בנושאי דוברות והתמודדות בעיתות לחימה, לאחר שניהל כמעט לבדו את הוצאת ההודעות לכלי התקשורת בימי הלחימה בדרום.  

עבודתו הקשה של דוד היא זאת שמביאה את שמו לקדמת הבמה המקצועית, מבלי שייחצן את עצמו. זכיותיו בפרסים נשמרים כמעט כמו סוד מדינה, הרצאותיו הרבות בפני פיקוד העורף ( היחיד מבין הדוברים בארץ ) זוכה לתשבוחות רבות והוא נחשב למרצה מבוקש הזוכה לציונים גבוהים מטעם המשתתפים. דוד מצליח לייצר פרויקטים ייחודים שהיו ראשוניים בתחום הניו המדיה, וזכו לחשיפה ארצית ומקומית (חופיקס לדוגמא).

בקרב העיתונאי המקומיים והארציים ידוע דוד כמי  שנלחם על כל שאילתא ועל כל אייטם שייקדם את אשדוד באופן חיובי, זאת מבלי לנוח לרגע. השעה אצל דוד אינה מהווה פקטור וכל שעה מהווה עבורו זמן מתאים לעבודה, גם שבתות וחגים. מנוע הטורבו הזה, שמוכר לכולם כשמואל דוד, לא נח לרגע. רבים ניסו להשיג אותו, אך מעטים עומדים בקצב. ללא ספק, כל ראש עיר היה שמח לשיבוט של שמואל דוד אצלו בלשכה.

למרות העשיה הרבה בה הוא מעורב בעיר, לא תראו אותו מתראיין בכלי התקשורת. "אני בסה"כ פקיד ועושה את עבודתי כפי שמצופה ממני  בדומה לכל עובדי העירייה" אומר דוד על עבודתו.

צילום: אינסטגרם אישי

גם נסיעתו זו במשלחת לארה"ב לוותה שוב בשקט,  ללא פסטיבל אישי  או הודעות לתקשורת ותשבוחות עצמיות ורגע לפני נסיעתו הוא דאג לחייג לעיתונאים  ולהודיע להם שהוא יוצא לתוכנית בינלאומית. רק כעת, לאחר הפוסט של ראש העיר, כולם מבינים שזאת לא תוכנית רגילה אלה תוכנית יוקרתית של הממשל בארה"ב.

במהלך השבועיים האחרונים פנינו לדוד מספר פעמים, והוא מתאר את השתתפותו כחוויה יוצאת דופן  ביחד עם עוד 26 נציגים מרחבי העולם. על פי התמונות, וגם חלק מתגובות בפוסטים של חבריו המשתתפים בתוכנית, ניתן להעריך שדוד שוב עושה את עבודתו באופן מעורר הערצה והערכה .

בימים אלה דוד עדיין שוהה בארה"ב במסגרת התוכנית, וביקש שלא להתראיין על התוכנית. את הסיכומים הוא מעדיף להשאיר לסוף.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]