השנה אירוע הזיכרון התקיים בפעם הראשונה ב"אנדנת" – מרכז התרבות של הקהילה, שהוקם ע"י עיריית אשדוד ונחנך בקיץ שעבר (יוני 2018).

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי אמר בטקס: "אחיות ואחים יקרים, אתם נושאים בגאווה,היסטוריה ומורשת יהודית מופלאה. אתם מהקהילות היהודיות העתיקות בעולם.

למן ימי שלמה המלך ובית המקדש הראשון. שמרתם בדבקות יוצאת דופן, במשך למעלה מאלפיים שנה על המסורת והמורשת היהודית.

למרות הבידוד ממרכזי היהדות ההלכתית, התמודדתם, בנחישות כנגד כל השפעה ואיום חיצוניים, ושמרתם על שלמות הקהילה ורצף הדורות באופן חסר תקדים ומעורר התפעלות.

צילום: דוברות עיריית אשדוד

הקהילה חוותה משברים רבים, התנכלויות של השכנים הנוצרים, חוקים מפלים של  השלטונות, נישול מאדמות, הריסת בתי כנסת, כפייה להתנצרות והקרבת קורבנות בנכס ונפש בשם האמונה.

אך למרות כל זאת, היה לכם חלום אחד, שלא ויתרתם עליו להגיע לירושלים. המבצע הראשון להעלאת יהודי אתיופיה לישראל, היה "מבצע משה" (בשנת 1984).

והוא נקרא כך משום שבדומה לסיפור "יציאת מצרים", על כל תלאותיו, גם גאולת יהודי אתיופיה היתה רצופה תלַאות וְטַלטַלות.

טקס הזיכרון הרשמי בירושלים הוא לזכר נספי עליית יהודי אתיופיה. בדרך כלל הדגש הוא על הנספים בסודן, אך בשנים האחרונות מנסים ומשתדלים להזכיר ולהדגיש את כל הנספים בדרכם לארץ (במחנות המעבר ובדרכים).  

משוער כי מדובר בכ - 4,000 איש. גם באשדוד יש לנו עשרות משפחות שילדים, הורים, סבים וקרובי משפחה נוספים נספו בדרך, ולארץ הגיעו רק חלק מהמשפחה.  

אשדוד, כחלק ממדינת ישראל, היא דוגמא ומופת לסיפור המרגש של אחים אשר שבו והתאחדו אחרי אלפיים שנות גלות.

צילום: דוברות עיריית אשדוד

כמו יתר הקהילות שבחרו לקבוע כאן את ביתם ומצאו את אשדוד עיר מאירה פנים, כך גם קהילת יהודי אתיופיה, מצאו את אשדוד עיר ידידותית עבורם וקבעו בה את ביתם. בהזדמנות זו אציין  את תפקידם של הקייסים אשר היה משמעותי מאוד בחיי הקהילה.

הקייסים שמרו על הקהילה מפני התבוללות בגולה ועמדו בתנאים קשים מאוד יחד עם הקהילה כולה. רק בשנה שעברה חנכנו את בית "אנדנת" אשר מהווה בית חשוב לשימור וטיפוח ההיסטוריה, המסורת והמורשת הייחודית של הקהילה.

המרכז ליהדות אתיופיה מהווה תקדים ברמה מקומית וגם ארצית. מרכז המורשת מבטיח את שמירת חיי הקהילה והמסורת, אך לא פחות חשוב מכך, מבטיח את הנצחת הזיכרון של יותר מ-4,000 קרבנות שחלמו על ירושלים, אך לא זכו לנשק את אבני הכותל.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]