רס"ר אוהד שמש (ז

"אוהד אחי היקר,

עברו חמש שנים מהרגע שבו נלקחת מאיתנו. חמש שנים שבהן אתה עצרת מלכת ואילו אנחנו התקדמנו כולנו.

אני גם התקדמתי - אני עכשיו מפקד סיירת גבעתי, כן אחי - היחידה שלך, היחידה שהתגייסת אליה, אותה יחידה שביצעת בשורותיה עשרות מבצעים מורכבים בכל הגזרות האפשריות בהיותך לוחם בחוליית החוד של הצוות. אותה יחידה שבה עיצבת והשחזת את הדמות הכל כך מיוחדת שלך.

בכל עשייה, פקודה, החלטה אני שואל את עצמי 'מה אוהד היה אומר?' תמיד הייתה לך חשיבה ביקורתית, תמיד רצית לאתגר כי לא האמנת בלחשוב בתוך הקופסה, וגם אם התקבלה החלטה שלא הסכמת איתה היית מגניב חיוך קטן כי היית מסוקרן לדעת מי ניצח בוויכוח?

אני רוצה להגיד לך אחי היקר, אני משתדל בכל מאודי לגדל דור של לוחמים כמוך, לוחמים אשר חושבים בעשייה, יוזמים, עצמאיים, מקצועיים, חברותיים, לומדים ללא הרף מתוך סקרנות טהורה.

סא"ל עברי אלבז

לוחמים אשר יודעים לעשות התאמה משגרה ללחימה ולשנות צורה בחלקיקי שנייה מלוחם שהולך בשקט ובדריכות ללוחם עז נפש אשר מהווה עמוד אש לפני הצוות בעת מגע עם האויב.

אחי, לימדת אותי כמפקד איך לגרום למסגרת הצבאית להיות מסגרת המאפשרת הכלה של כלל קשת הצבעים הקיימים באוכלוסייה ולהוות מקפצה להיות אדם ואזרח טוב יותר, כי בסוף תמיד היית עוקץ במשפט: "עברי, עם בונה צבא בונה עם. לא?", והיית משתיק אותי בליווי החיוך הממזרי שלך.

אני מתחייב בכתיבת שורות אלה להנציח אותך בעשייה שלי ולדאוג שהיקום הזה יהיה טוב יותר ממה שהיה, ושאם נידרש שוב לעימות מול אויבינו ננצח אותם ניצחון מוחץ מתוך מקצועיות, ענווה ולמידה בלתי פוסקת.

אוהב אותך ומתגעגע תמיד, לנצח אזכור אותך אחי"

אוהד שמש ז"ל

רס"ר אוהד שמש (ז"ל)
רס"ר אוהד שמש ז"ל גדל באשדוד ברובע ד', בן להוריו שרה ושי שמש. הוא סיים את לימודי התיכון במקיף ד', ועסק רבות בהתנדבות. עוד בהיותו תלמיד תיכון באשדוד הקים את מועדונית 'בית חם' אשר סיפקה פעילות חברתית, עזרה לימודית וארוחה חמה לתלמידים ממשפחות מוחלשות.

במקביל לכך, הוא פתח בעיר סניף של פרויקט "צהל"ה", ושם דאג לשילוב אנשים בעלי מוגבלויות שכליות מארגון אקי"ם בקהילה. לקראת גיוסו לפלס"ר גבעתי בנובמבר 2005, פעל לעידוד גיוס לצה"ל אצל בני נוער ישראלים יוצאי אתיופיה.

בזכות פעילותו החברתית העשירה זכה שמש באות רמון למצוינות ולמנהיגות.

לאחר שחררו משירות סדיר עבר שמש הכשרה כליצן רפואי, וכאשר הכה בהאיטי רעש האדמה שהוביל לאסון הומניטרי, הצטרף שמש למשלחת של ארגון  Israeli Flying Aidוהגיע לאזור האסון שם הקים בית יתומות ודאג לצרכיהן וביטחונן של הילדות מוכות הגורל.

כבר בתחילת לימודיו באוניברסיטת בן גוריון התגייס לשירות הביטחון הכללי שם הצטיין ואף אמור היה לזכות באות הצטיינות על עבודתו הבלתי נלאית ימים ספורים לאחר מותו.

יום בעקבות השמש, לזכרו של אוהד

בהלווייתו ספד לו ראש השב"כ, יורם כהן: "אוהד שמש ז"ל מקבל את אות מצוינות ראש השב"כ על עבודתו הבלתי נלאית, אישיותו וערכיו שהקפיד להנחיל בקרב כל מי שעבד עמו. אוהד שמש מהווה דוגמא ומופת לעובדים ולמנהלים בהזדהותו עם הארגון ובהתנהלותו ברוח ערכי השרות. הוא המנוע המרכזי בהצלחת יחידתו בתחום שעליו הופקד."

אוהד סיים תואר שני בביטחון ודיפלומטיה באוניברסיטת תל אביב. לאחר מותו הותר לפרסום כי תרומתו של אוהד, שפעל בשירות המילואים כחוקר שבויים ביחידה 504, לאיסוף המודיעין במהלך מבצע "צוק איתן" הייתה בולטת וניכרת, תרמה להצלת חייהם של חיילים ואזרחים רבים ושאפילו במותו נמצא בידיו פרט מודיעיני חשוב שהוכתם בדמו.

חמישה חודשים לפני שנהרג נישא אוהד להדר, שהייתה בת זוגו במשך חמש שנים. מאז מותו פועלים משפחתו וחבריו להנצחתו, באמצעות עמותת 'שמש' שהוקמה על שמו, הפועלת להפצת דרכו של אוהד בדרכים שונות ומגוונות.

יהי זכרו ברוך