יהונתן אטדגי. צילום באדיבות בית הספר

חידון התנ"ך המחוזי לנוער, המתקיים מדי שנה באחריות מינהל חברה ונוער במחוז הדרום, התקיים השנה בעיר המארחת אשקלון. החידון, שנקרא ע"ש יצחק נבון ז"ל, נשיאה החמישי של מדינת ישראל, נערך ברוח הפסוק "כי האדם עץ השדה" (דברים כ', י"ט) ובסימן "אדם ובריאה".

בחידון המחוזי השתתפו תלמידים מ-24 בתי ספר ממלכתיים וממלכתיים-דתיים מכל רחבי המחוז, אשר הפגינו ידע ובקיאות בתנ"ך. לקראת החידון המחוזי התקיימו שלבי מיון מקדימים, מבחן בית ספרי ומבחן מחוזי בכתב. בחידון בכתב נבחנו כ-120 תלמידים ותלמידות, מתוכם 16 העפילו לשלב המחוזי.

החידון כולל 4 שלבים: שלב בית ספרי, שלב מחוזי, שלב ארצי ושלב עולמי. מכל מחוז עולים, בסיומו של החידון המחוזי, שני נציגים לחידון הארצי: החתן/כלה המחוזי מהזרם הממלכתי והחתן/כלה המחוזי מהזרם הממלכתי דתי. מהחידון הארצי ייצגו את ישראל בחידון התנ"ך העולמי שני נציגים מצטיינים מכל זרם חינוך.

סגן התנ"ך טל כהן

לחידון הארצי העפילו מהחינוך הממלכתי מאשדוד התלמידים יהונתן אטדגי הלומד בכיתה  י"ב  במקיף  ז' שזכה בתואר חתן התנ"ך וסגן התנ"ך טל כהן, תלמיד כיתה י' במקיף ט'. השניים יזכו לציון 100 בבגרות הבסיס בתנ"ך.

את הפרס לתלמידים הזוכים העניקו, אפרת טובול, מפקחות מינהל חברה ונוער, רחלי יפרח תורג'מן רכזת חידוני התנ"ך במחוז וצוות השופטים בכל חידון.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "חידון התנ"ך הוא אבן דרך בתהליך ערכי לחיבור בני הנוער לספר התנ"ך, החשוב שבנכסי צאן הברזל של העם היהודי. מערכת החינוך מקדמת את החיבור לתנ"ך באמצעות כלי למידה חדשניים, מותאמים למאה ה-21 במטרה להעמיק את העניין, ההתבוננות, הקריאה והשימור של התלמידים בספר הספרים - התנ"ך, ולהגביר את המוטיבציה שלהם להגות בו. אני מברך את הזוכים ומאחל הצלחה לכל המתמודדים בשלבים הבאים".

מנהל מחוז הדרום, רם זהבי, ברך את הזוכים בחידון וציין כי: "החידון הוא חלק משליחות חינוכית, שעיקרה יצירת יחס חיובי אל ספר הספרים, אל שורשיו של העם היהודי. אחת המטרות המרכזיות של מפעל חידון התנ"ך היא עידוד ההתעניינות, הלימוד והעיון של בני הנוער היהודי בספר התנ"ך, כבסיס התרבותי של עם ישראל. 

"לצד הלימוד הפורמאלי השיטתי והמחייב של התנ"ך" – הוסיף זהבי, "מהווה החידון גורם מדרבן לבניית בקיאות וידע מקיפים. חוויתם של בני הנוער משלבת בתוכה גם את ההיבט החברתי: לומדי התנ"ך במסגרת חידוני התנ"ך לנוער נהנים גם ממפגש חברי ומפרה עם תלמידים אחרים מבתי ספר במחוז ובארץ, שבו "כולם זוכים", כל אחד בדרכו.

מנהלת מינהל חברה ונוער במחוז הדרום, אפרת טובול, ציינה: "ספר הספרים, מהווה את יסוד המורשת היהודית ואת הבסיס לערכינו כעם, כאומה וכחברה. חיזוק הזהות היהודית, ובכלל זה הכרת המקורות והחינוך לאהבת התנ"ך, הוא נדבך מרכזי חשוב בתהליך החינוכי שלנו את בני הנוער כחלק משרשרת הדורות ומעתידה של החברה במדינת ישראל".

בין השופטים נמנו יו"ר חבר השופטים - גב' אושרה לרר שייב, הממונה על שוויון בין המינים בחינוך ויועצת המנכ"ל לקידום נשים, מר חננאל מלכה, רכז ארצי של חידוני התנ"ך וחתן התנ"ך העולמי למבוגרים,  גב' דפנה עמירה ביטון, מנהלת תרבות נוער וספורט באשקלון, מר משה אמסלם, מנהל המחלקה חינוך חרדי באשקלון,  גב' רחל דגני - נציגת רשות העתיקות, מר  אורן שמואלי, נציג רשות העתיקו ו ליאב משה, יו"ר מועצת התלמידים באשקלון.

החידון הארצי של חידון התנ"ך לנוער יתקיים ביום שלישי כ"ח אדר תש"ף, 24.3 ביישוב אורנית.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]