מיכל זוהר. צילום: גל זהבי

זוהר, בוגרת לימודי כתיבה במכללת מנשר. בעלת  BAבמדעי הרוח ו-MA בתקשורת וניו מדיה. מנהלת עסק לכתיבה שיווקית ׳מילה טובה׳, כותבת שירה שהתפרסמה בעיתונות, ברשת ובאנתולוגיה כתובה, בלוגרית, מנהלת את קבוצת הפייסבוק ׳נשים קוראות נשים׳ ומנחה סדנת כתיבה.

הסלון הוא רומן היסטורי הפורס את חייהן של שלוש חברות, בנות למשפחות יהודיות אמידות מכובדות ובעלות ממון החיות בברלין של המחצית השנייה של המאה ה-18, ברלין של כיבוש נפוליאון ושל הלאומיות המתעוררת, של עידן הנאורות, של רוסו, קאנט וגתה, ושל קהילה יהודית מתבדלת המיטלטלת בין קדמה למסורת, בין תקווה לשוויון לבין ייאוש קיומי.

הספר נכתב אחרי תחקיר מקיף מעמיק רב-שנים ומגולל את חייהן של רחל לוין, שניהלה את הסלון הספרותי החשוב ביותר בברלין, בתקופה בה רק גברים ממעמד גבוה דנו בספרות, בתקופה שנשים (ובטח שיהודיות פשוטות) לא קיבלו השכלה.

כריכה הספר - "הסלון" מאת מיכל זוהר

מיכל החליטה לצלול אל הספרות ההיסטורית ובמשך שנתיים היא חקרה ולמדה את הדמות של לוין, את התקופה ואת ברלין של אז, ונגלו לה עוד שתי נשים יוצאות דופן - דורתיאה שלגל והנרייטה הרץ.

דורותיאה שלגל כתבה את אחד הרומנים המוצלחים בזמנו - פלורנטין, והנרייטה הרץ שהייתה דמות נערצת אך גם שנויה במחלוקת ושימשה כידידתו הטובה ביותר של פרידריך שליירמאכר, אבי התיאולוגיה הפרוטסטנטית המודרנית.

שלושתן היו דמויות מרכזיות בחיי התרבות של גרמניה ועל אף שנולדו משוללות זכויות מעצם היותן נשים ויהודיות, הן חיפשו כל חייהן אחרי אושר, אהבה והגשמה עצמית - ושילמו על כך מחיר.

מעבר לכך שמדובר יצירה ספרותית, היום ממרחק הזמן, יכולה להגיד מיכל שהוא השפיע על החיים שלה והניע אצלה מהלכים שאולי בלעדיו לא היו קורים. אפשר לומר שהסלון והדמויות הנשיות שבו, האיצו אצל זוהר תהליך של התפכחות ואולי התפתחותן של הדמויות הקבילה להתפתחותה המקצועית של מיכל.

מיכל זוהר. צילום: גל זהבי

מיכל עבדה במוזיאון אשדוד לאמנות עשר וחצי שנים כשבשנתיים האחרונות מתוכן אף ניהלה את המוזיאון. ולכאורה אפשר היה לחשוב שהגיעה לשיא הקריירה שלה. אבל נראה כי הזרמים התת קרקעיים שלה ושל הדמויות בסיפורה התמזגו וכפי שהן לא אפשרו לעצמן להישאר באזור הנוחות, כך גם היא ולאחר שנתיים של ניהול המוזיאון, ורגע אחד לפני גיל חמישים, החליטה שהיא רוצה לעבור לשלב הבא, עזבה בוקר אחד ופתחה עסק לכתיבה שיווקית.

בשנה וחצי שחלפו מאז שיצאה לעצמאות, קרו לא מעט דברים – פתיחת העסק 'מילה טובה: כתיבה שעובדת', פתיחת קבוצת הפייסבוק ׳נשים קוראות נשים׳ המבקשת לעודד קריאה נשית ובה כבר כ-650 נשים (ואולי אף מקבילה לסלונים הספרותיים של פעם), פתיחת סדנת כתיבה יוצרת והשיא ממש בימים אלה – קמפיין מימון המונים להפקת הרומן ההיסטורי שכבר מוכן לרדת לדפוס.

לתמיכה בפרויקט לחצו כאן

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]