אנשי הים התיכון | צילום יח"צ

ביוזמת רשת ''אנשי הים התיכון" בשיתוף עם עמותת מחמל''י, יתקיים בשבוע הבא בפאב הזרם באשדוד קורס הכשרה ללא עלות לפעילי ים ומתנדבים אשר מעוניינים ליזום ולהשתתף בפרויקטים למען שמירה על הסביבה הימית וקידום השמורה הימית אבטח, הסמוכה לחופי אשדוד.

הקורס, שנוצר מתוך הצורך לקחת חלק פעיל בהגנה ושמירה על הים התיכון, אורך מספר מפגשים וכולל מגוון פעילויות בנושאי: יזמות, הסברה, קמפיינים, סיוע לפקחים, מחקר בשיתוף חוקרי ים ומומחים ועוד.

בשמורת ים אבטח החולות, הסמוכה לחופי אשדוד וגבולותיה: חולות ניצנים בצפון וים אבטח בדרום, שוחים דגים וצבי ים, להקה של דולפינים ועופות ים. מעבר לכך, המצע הרך של החולות שוקק בחיים נסתרים - קרוב ל-700 מינים של יצורים ימיים תועדו בו.

בתי הגידול הקרקעיים של השמורה אינם מיוצגים כיום באף שמורת טבע בישראל ולמעשה זו הזדמנות להשתקמות המערכת האקולוגית לאחר שנים של חריש הקרקעית ברשתות המכמורת.

אנשי הים התיכון | צילום יח"צ

באופן כללי, הים התיכון על יצוריו החיים והצומח הגדל בו, נמצאים בסכנה לנוכח הקידוחים, הזיהום והדיג ההמוני שמשבשים את המערכת האקולוגית. על מנת לספק הגנה משמעותית על החי והצומח בים, רשת "אנשי הים התיכון" דורשת ממדינת ישראל להגדיל את שטחי שמורות הטבע להיקף של 20% משטח הים, בהתאם לתכנית לשמירת הים שמציעה רשות הטבע והגנים.

"אנשי הים התיכון" הינה רשת ארצית המורכבת מקהילות מקומיות בהן חברים גולשים, צוללים, שחיינים, אוהבי ים ועוד רבים אחרים, אשר כולן מאוחדות ברצון להקים שמורות ימיות בים התיכון, כדי לעצור את הנזק הנגרם למערכת האקולוגית.

הרשת כוללת את ארגוני הסביבה המרכזיים בישראל, אשר לראשונה התאחדו במטרה לשמור על הים התיכון, ביניהם: החברה להגנת הטבע, צלול, אקו-אושן, ועמותת מחמל"י, יחד עם ארגון "אנו- עושים שינוי" המרכז את פעילות הרשת.

רשת 'אנשי הים התיכון': "הקמת שמורות ימיות תוביל להגנה על הטבע הימי ואלפי מיני החי והצומח הנמצאים בו, הגנה על חיות ימיות גדולות כמו דולפינים וצבי ים שטווח המחיה שלהם רחב, שמירה על נוף פתוח ומרחב לפעילויות פנאי ונופש, מי רחצה נקיים ובריאים יותר, יותר אזורי צלילה מרהיבים והגדלת כמות הדגה בשטחי הדיג."

קורס הכשרה לפעילי ים -  11.02 (יום שני)  ההכשרה מיועדת לתושבי אשדוד, אשקלון, באר טוביה, יבנה גדרה והסביבה. היא ללא עלות, אך דורשת הרשמה והשתתפות במפגשים כתנאי התחייבות. להרשמה לחצו כאן.