אות הצטיינות על תרומה לקהילה | קרדיט: דוברות אלתא

נראה שעבור אלתא ועובדיה המסורים העשייה והנתינה למען האחר הם לא עניין של מה בכך, לא בכדי זכתה החברה באות הצטיינות על תרומתה לקהילה בשנה החולפת, שהוענק לה ע"י המועצה לישראל יפה במסגרת תחרות יפה ומקיימת בתעשייה יפה.

למעלה מ200 עובדי המפעל מקדישים מזמנם ומתנדבים במגוון רחב של עשרות פרויקטים שנערכים מידי שנה, מתוך אג'נדה עמוקה אותה מובילה החברה למימוש החזון הציוני בארץ ישראל וכמובן, עזרה ונתינה לאחר.

אלתא רואה חשיבות רבה בחינוך דור העתיד ועיקר העשייה מתבטאת בפרויקטים המעודדים מצוינות בתחום הטכנולוגי ובמקצועות הריאליים. מצד אחד, העצמת השכבות החזקות ומהצד השני חיזוק האוכלוסייה החלשה יותר. מדובר על השפעה ועשייה רחבת היקפים, בעיקרה באשדוד, שקשה יהיה לא להתייחס אליה.

בראיון מיוחד עם מי שאמונה ומובילה בגאון את העשייה המבורכת, ראש תחום קשרי קהילה ועוזרת לראש מנהל משאבי אנוש באלתא, הגברת מישל טובלי, היא מבקשת לחשוף ולו במקצת את הפעילות המשמעותית, זאת בכדי להודות ולהוקיר את הנפשות הפועלות - עובדי אלתא, על פועלם המסור ויוצא הדופן למען האחר.

מישל טובלי | קרדיט: דוברות אלתא

טובלי (52), ילידת באר שבע, נשואה ואם לשני ילדים, בעלת תואר ראשון ושני מאוניברסיטת בן גוריון בנגב, העתיקה את מגוריה לאשדוד לפני כ26 שנים בעקבות האהבה והעבודה. בעברה ניהלה את לשכת הסמנכ"ל לפיתוח עסקי בחברה ובהמשך עברה  לארגון משאבי אנוש. בין היתר אמונה טובלי על הפקת אירועים וטקסים שונים בחברה. 

"הלב הפועם במרכז הפעילות הם, לא אחרים מאשר העובדים המסורים" אומרת טובלי, "החברה, בשיתוף מנהל החינוך בעיריית אשדוד, מרכז כיוונים, היחידה להתנדבות בעירייה, משרד החינוך ועוד, נותנת למעשה את הפלטפורמה והמתנדבים עושים את העבודה. אות ההצטיינות שאלתא קיבלה הוא לגמרי שלהם".

לדבריה, חברת אלתא, שתורמת ותומכת בקהילה בדרכים שונות כבר למעלה מ30 שנה, רואה את עצמה חולייה במימוש החזון הציוני בארץ ישראל, תורמת לביטחון המדינה, לכלכלה ולקהילה.

"הערך המוסף של החברה נמצא באנשים שלה - העובדים" - אומרת טובלי, "דוקטורים שמעבירים הרצאות העשרה ומעורבים בחלק מהפרויקטים, עובדי הייצור השותפים בפרויקטים רבים ביניהם חונכות, וכן המהנדסים, אנשי השיווק ואנשי המטה שתרומתם לקהילה נעשית בהתנדבות מלאה."

עובדי אלתא ביום התנדבות | קרדיט: דוברות אלתא

"לכן" - היא מסבירה, "החלטנו שהמחשבה לחינוך דור העתיד היא זו שתוביל אותנו - חינוך למצוינות וחינוך להעצמת השכבות החלשות יותר. כמובן שמעבר לכך מתבצעת גם תרומה לקהילה בדרכים שונות, בין היתר לנזקקים ולאוכלוסיות חלשות אחרות."

אחד הפרויקטים שבאמת נוגעים ללב הוא אימוץ בית הספר "מעלות" לילדים עם צרכים מיוחדים הסמוך למפעל אלתא. מתוך אמונה פשוטה במסוגלותם, מועסקים תלמידים בגילאי 16-20 באלתא במשך כ-שנתיים במסגרת המעורבות החברתית, משולבים לעבודה במחלקות השונות ובכך מקבלים כלים לחיים.

בפרויקט משולבים גם ילדים בעלי צרכים מיוחדים מבית ספר התומר בנס ציונה ולכל אחד מהם מוצמד חונך, עובד אלתא שמלווה אותו. בנוסף, נהנים התלמידים מארוחת צהריים במפעל וזוכים להשתלב בקהילה באופן משמעותי.

פרויקט קציני ים אורט אשדוד | קרדיט: דוברות אלתא

"עם השקעה קטנה והרבה תשומת לב" - אומרת טובלי, "רואים התקדמות משמעותית בתפקוד התלמידים המשתתפים בפרויקט".

בפרויקט אחר בשיתוף עמותת פעמונים, עובדי אלתא מתנדבים ללוות משפחות לניהול נכון של תקציב משק הבית. לשם כך עוברים המתנדבים ראיונות התאמה והכשרה, ונבחרים המתאימים לתפקיד.

הדובדבן שבקצפת, לדבריה, הינו פרויקט "חלו"ם" – חלל לווינות ומכ"מ שנערך בשיתוף כל בתי הספר התיכוניים באשדוד וישיבות תיכוניות, כבר 9 שנים. למעט בקשתה של אלתא לשלב לפחות שתי בנות מצטיינות מתוך חמישה תלמידים, בתי הספר הם אלו שבוחרים את התלמידים המצטיינים להשתתף בתכנית.

מדובר בתכנית לימודית מוסדרת בת כ-35 מפגשים, אחת לשבוע, הכוללת נושאי מכ"ם, אסטרונומיה, סייבר, פיזיקה, מתמטיקה ועוד. המרצים והמנחים בתכנית, שמשלבת סיורים למפעלים נוספים של התעשייה האווירית, הם עובדי אלתא ומי שמובילה את הפרויקט היא ד"ר עירית חלקון.

פרויקט 'צור ברק' בבית ספר אורט בבסיס ג'וליס  | קרדיט: דוברות אלתא

"מרבית הפרויקטים החינוכיים הם עבור תלמידי כיתה ט' שבאותה שנה בוחרים את מסלול לימודיהם" מסבירה טובלי, "אנחנו נמצאים שם על מנת להשפיע, רגע לפני שהם מחליטים איזה מסלול לבחור. בפרויקטים אלה אנו פותחים בפניהם צוהר בשאיפה להובילם למצוינות, לבחירת מקצועות ריאליים ולתפקידי מפתח בעתיד."

בשיתוף פעולה הדוק עם משרדה של יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה באשדוד, הגברת אהובה עמרם, מתקיים פרויקט ייחודי נוסף העונה לשם - "נערות למדעים" המיועד לבנות בלבד, מתוך הבנה שרבות נמנעות מלהשתלב בתחומים אלו, לעתים מתוך חשש או אג'נדה חברתית ולעתים בעקבות חוסר היכרות.

מי שמובילה ועומדת בראש תכנית זו היא מלי מרטון, מהנדסת תוכנה באלתא, אשר כותבת את תכנית העבודה ומשלבת בה הרצאות וסיורים במכון וייצמן, אוניברסיטת בן גוריון, משרדי גוגל, אינטל ועוד. בין היתר, את הבנות מלוות מנחות להעצמה נשית דרך המשרד לקידום מעמד האישה במסגרת הפרויקט.

פרויקט נערות למדעים | קרדיט: דוברות אלתא

בפרויקט אחר להעצמת ילדים שנפלטו מהמסגרת הלימודית הרגילה, משולבים התלמידים בעבודה במפעל. עובדי אלתא שחונכים אותם מסייעים להם בשילובם בעבודה ומקנים להם ערכים חשובים וארגז כלים לחיים. "לא היה פרויקט אחד שהעובדים נקראו לדגל ולא עמדו בכך" אומרת טובלי, "מדובר באנשים מיוחדים שתמיד מוכנים לתת ולתרום".

פרויקט משמעותי נוסף הינו "יזמים צעירים", המתקיים בכל בתי הספר בארץ, במסגרתו עובדי אלתא משמשים כחונכים עסקיים ומורי דרך עבור תלמידים באזור אשדוד, השפלה והדרום. מידי שבוע מגיעים המתנדבים לבתי הספר, מנחים ומסייעים לתלמידים עם הניסיון והידע שלהם. 

במסגרת התכנית זוכים התלמידים להקים ולפתח חברה עסקית לכל דבר, מרמת הרעיון ועד הפיכתו לעסק כלכלי. פעם בשנה מתקיים יריד יזמים צעירים באלתא, בו ניתנת ההזדמנות לבני הנוער להציג ולמכור את המצאותיהם, בעלויות נמוכות כמובן.

מתנדבים ביום המעשים הטובים | דוברות אלתא

אם לא די בכך, ביום המעשים הטובים, אלתא שותפה במגוון פרויקטים המתקיימים באשדוד. בשיתוף פעולה עם מנהלת רובע ג' ומי שעומד בראשה, מר יעקב ביטון משתתפים העובדים בצביעת חדרי מדרגות ואפילו בתים בבניינים הסמוכים למפעל, נותנים לאזור נראות חדשה ומשפרים את חזות השכונה.

הרשימה, תהיו בטוחים, עוד ארוכה. נראה כי אלתא ועובדיה שנרתמו למשימה, שמו לעצמם מטרה להוות נקודת מפתח חשובה ומשמעותית לקידום דור העתיד ואוכלוסיות חלשות בעיקר באשדוד, והרושם הוא שאינם מתכוונים לעצור כאן.

"אלתא מהווה גורם משמעותי בעיר אשדוד ומגלה אחריות חברתית ונכונות להשתלב ולקדם את הקהילה, מכאן הצורך לשמר ולהעמיק את תרומתה" – מסכמת טובלי, "הנהלת אלתא נותנת רוח גבית חזקה מאוד לפעילות, החל מהעומד בראשה, מנכ"ל אלתא מר יואב תורג'מן, דרך ראש מנהל משאבי אנוש בחברה הגב' סילבי לוי ועד אחרון המנהלים".