למה חשוב לערוך צוואה בפני עורך דין?

Photo

צוואה היא מסמך משפטי חשוב ורגיש, שההכנתו הנכונה אינו הליך פשוט, ולכן חשוב מאוד שעריכתו ילווה על ידי עורך דין.

ניתן לערוך צוואה באופן עצמאי, בפני עדים וללא עזרה של עורכי דין, אך צוואה כזאת אינה מומלצת, מכיוון שמרבית האנשים לא מכירים את הכללים לעריכת מסמך מסוג זה היטב וייתכן ויהיו בעיות וקשיים הקשורים לאי ידיעה וחוסר תשומת לב.

בעריכת צוואה יש כללים ברורים שלא כל אדם מודע להם, לדוגמא, עריכתה בלשון ציווי, ציון מועד עריכת הצוואה, 2 עדים אשר יחתמו יחד עם המצווים על כל עמוד, פירוט כל הנכסים אשר בבעלות המצווים, פירוט כלל היורשים ועוד. כל טעות קטנה, או פספוס זעיר באחד מהנתונים עלולים להוביל לביטול הצוואה.

יתר על כן, צוואה עשויה אפילו להיפסל בשל עיוות נתונים בסיסיים או ניסוח לא נכון. לדוגמא, כאשר משפט מנוסח בצורה לא נכונה ווהבנת כוונת המצווה אינה מתאפשרת במלואה. והבעיה העיקרית היא שהוא כבר לא חי וקשה מאוד לעקוב אחר משאלותיו.

בנוסף, אסור למצווה לכלול תנאי שאינו חוקי או נוגד את תקנת הציבור לתקנת הציבור. כלומר, המצווה מציב תנאי ליורשיו לקבלת הירושה, אך עליו להבין כי אין הוא יכול לנהל חיים לאחר מותו, וחלק מהתנאים שנראים הגיוניים לאדם אינם מעשיים.

חשוב להבין כי כל טעות באמור לעיל, גם אם נעשתה בתום לב, עלולה לגרום לפסילת הצוואה. אם הצוואה תיפסל, תבוטל גם מלוא תכליתה.

עריכת צוואה באופן עצמאי וללא עורך דין תגרום לליקויים שעלולים להוביל לפסילת הצוואה וביטולה במקרה התנגדויות מצד היורשים, ולכן חשוב מאוד שניסוח הצוואה יגובש בבירור, בדייקנות, בצורה חד משמעית, בהתאם לכללים וכמובן לרצונו של המצווה, כך שבבוא היום יהיה ניתן לממש את הצוואה המלאה לפי רצונו של המנוח.

השאיר/י את פרטיך ואנו ניצור איתך קשר בהקדם