עו"ד רוני ליס פורטנוי ליס כלפה ושות' משרד עו"ד

אודות

Photo

עו"ד רוני ליס מתמחה בייצוג משפטי במגוון רחב של עבירות תעבורה, לרבות נהיגה במהירות מופרזת, נהיגה ללא רישיון, נהיגה ללא רישיון בתוקף, נהיגה תחת השפעת חומרים משכרים, תאונות דרכים קשות, גרימת מוות ברשלנות ועוד.
עו"ד ליס, בוגר תואר ראשון במשפטים (L.L.B.) וחבר בלשכת עורכי הדין בישראל.
עו"ד ליס התחיל את דרכו המקצועית עוד במהלך לימודים, התקבל לעבוד בתפקיד טרום מתחמה במשרד דוד גולן  הידוע כמשרד עורכי דין המומחים בתחום התעבורה.
ועם סיום לימודים אקדמיים המשיך את עבודתו במשרד דוד גולן כמתמחה ולארח מכן כעו"ד שכיר. בזמן עבודתו במשרד צבר ניסיון רב בניהול תיקים מורכבים החל משלב הגשת כתבי אישום ועד לסיום ההליך המשפטי.
כחלק מעבודתו עו"ד ליס מעניק ייעוץ לפני חקירת משטרה / שימוע בפני קצין, ייצוג בבית המשפט לתעבורה במקרים של מעצר / הארכת מעצר, ייצוג בבית המשפט במקרים של פסילה מנהלית, ייצוג וניהול תיקי תעבורה מורכבים, ניהול מו"מ עם גורמי התביעה השונים, תוך חתירה להסדר טיעון מיטיב ומקל ככל הניתן עבור הלקוח.
עו"ד ליס מופיע ומייצג לקוחותיו בכל בתי המשפט ברחבי הארץ ובכל הערכאות– בית משפט השלום, בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון.

נהיגה בשכרות

Photo

מה לעשות אם נתפסת נוהג בשכרות – 5 כללי זהב:
נכתב על ידי: עו"ד רוני ליס

כעורך דין שעוסק שנים רבות בדיני תעבורה וליווה תיקי שכרות רבים בבתי המשפט שונים, אספתי עבורכם חמישה כללים שמומלץ מאוד שתפעלו על פי הם במידה ותידרשו לעבור בדיקת שכרות, או במקרה בו נתפסתם נוהגים בשכרות.
כפי שאתם בטח יודעים, כיום החוק מחמיר מאוד עם נהיגה בשכרות, וזאת בעקבות תאונות דרכים קשות שאירעו בעת נהיגה בשכרות ועל מנת למגר את התופעה, לכן חשוב מאוד שלא לנהוג תחת השפעת אלכוהול, זה מסכן אתכם ואת כלל משתמשי הדרך.

1. תצלמו את הבדיקה
אם נעצרתם ע"י שוטר,  על פי החוק, הוא יכול לדרוש מכם, גם ללא חשד כלשהו, לעבור בדיקת ינשוף, שכרות. במהלך הבדיקה עשויים לעלות מספר פרמטרים היכולים להשפיע על תוצאות הבדיקה ועל השוטרים לפעול על פי הוראות והנחיות המפורטות. אחרת תקינות הבדיקה נתונה בספק וממצאיה בסופו של דבר יכולות להוביל לזיכוי או להפחתה משמעותית בעונש במקרה של נהיגה בשכרות!
השוטר שעורך את בדיקת השכרות מחויב לציית להוראות רבות על מנת שהבדיקה תהיה קבילה לכן חשוב מאוד לתעד את הבדיקה בזמן אמת .
יש לכם את הזכות המלאה לתעד את הבדיקה באמצעות טלפון נייד. אם השוטר מסרב, אמרו לו בצורה יפה ומנומסת כי זו זכותכם.
זכרו! הבדיקה היא זו שתכריע האם יוגש נגדכם כתב אישום והאם ייפסל רישיון הנהיגה שלכם לתקופה ארוכה! לכן חשוב להגדיל ראש בבדיקה, להתייחס אליה ברצינות ולתעד אותה.
2. אל תתחכמו, תהיו סבלניים והישמעו לשוטרים, נהגים רבים מתחכמים עם השוטרים במהלך הבדיקה או מסרבים להיבדק כלל. חשוב שתדעו שזה רעיון גרוע.
קודם כל, סירוב להיבדק נחשב כהודאה שלכם בנהיגה בשכרות, גם אם לא נהגתם בשכרות. בנוסף, התנהגות חצופה לשוטר לא תוסיף לכם במידה והוא יוזמן להעיד בתיק שלכם בבית המשפט, אם התחצפתם אליו הוא יזכור אתכם היטב ועדותו תהיה עוינת וגם בית המשפט לא יקבל בעיין טובה התנהגות שכזו שכן השוטר בסך הכל ממלא את תפקידו. לכן, חשוב להישמע להוראות השוטרים ולא להתחצף.
3. אל תפלילו את עצמכם.
אם השוטר עורך לכם במקום חקירה, ושואל אתכם שאלות כגון כמה שתיתם? איפה? עם מי הייתם? מה שתיתם? וכדומה, תדעו שאתם לא מחוייבים לענות על כך. על פי החוק יש לכם את הזכות שלא לענות לשאלות שעשויות להפליל אתכם.
אמרו לשוטר בנימוס שאתם מסרבים לענות על שאלותיו מפני שהן יכולות להפליל אתכם. זכרו, אתם לא צריכים לעזור למשטרה לאשים אתכם.
4. התייעצו עם עורך דין.
זיכרו, זכותכם המלאה להתייעץ עם עורך דין הבקיא בדיני תעבורה לפני שאתם מתחילים את בדיקת השכרות.
נהגים שערכו התייעצות לפני בדיקת ינשוף השיגו יתרון מהותי, הם ידעו איך להתנהג, מה להגיד, ואיך בדיוק לבצעה את הבדיקה.
המשמעות של בדיקת השכרות תקינה ונכונה היא קריטית, חשוב להתייחס אליה ברצינות ולדעת לפני הבדיקה את זכויותיכם.
5. בדיקת המאפיינים – היא לא צחוק!
ככלל, שוטר שעוצר אתכם בצד לבדיקת שכרות, ידרוש מכם לעבור בדיקת מאפיינים, שמטרתה לבדוק האם אתם עולים על ההגה תחת השפעת אלכוהול. בדיקת המאפיינים לא נעשית על ידי מכשיר אלקטרוני כמו ינשוף, אלא באמצעות מבחן מעשי בשטח אותו עורך לכם השוטר.
בעת בדיקת המאפיינים, השוטר יכול לדרוש מכם ללכת על קו ישר ולראות האם סוטים ממנו תוך כדי הליכה, השוטר יכול לבקש ממכם לגעת עם אצבע על האף על מנת לבדוק את הקורדינציה שלכם. אם תכשלו בבדיקה זו הדבר יחזק את ראיות המשטרה נגדכם בתיק השכרות!
יכול להיות שבדיקת המאפיינים תצחיק אותכם, אך זכרו שיש לה השפעה ממשית אם להאשים אתכם או לא. אם תעשו מבדיקה זאת צחוק, אתם עלולים לעמוד לדין על נהיגה בשכרות.

שלילת רשיון

Photo

פסילת (שלילה) רשיון מנהלית - מה זה ומה ניתן לעשות?
נכתב על ידי: עו"ד רוני ליס

בדרך כלל, הגוף המוסמך לשלול מאדם את רישיונו הוא בית המשפט, וזאת לאחר שנפרשו בפניו הראיות המתאימות ונמצא כי יש בסיס חוקי לשלילת הרישיון. פסילה מנהלית שונה, מן הבחינה הזאת, שהיא לא מבוצעת על ידי בית המשפט, אלא על ידי קצין משטרה לתקופה קצובה, התלויה בחומרת העבירה.
לשוטר שאינו קצין אין סמכות להורות על פסילה מנהלית, ולכן אם שוטר עוצר אתכם בגין עבירה אשר ניתן להטיל פסילה מנהלית עבורה, בסמכותו לדרוש מכם להיתלוות אליו אל קצין משטרה מוסמך או ליטול מכם את רישיון הנהיגה.
במקרה שבו שוטר נטל מכם את רישיון הנהיגה, ולא קצין, אז יש חובה לזמן אתכם בתוך 3 ימים לשימוע בפני קצין משטרה.
לפני שקצין משטרה מורה על פסילת רישיונו של אדם לתקופה קצובה, הוא חייב לערוך לנהג שימוע. במסגרת השימוע, קצין המשטרה צריך לשמוע את טענותיכם, לשקול אותן, ולאחר מכן בהתאם לממצאים שלפניו הוא מקבל את החלטתו.
לפני השימוע בפני קצין, רצוי מאוד להתייעץ עם עורך דין הבקיא בדיני תעבורה על מנת להגיע מוכן לשימוע ולמנוע במידת האפשר את שלילת הרישיון, או לכל הפחות, לגרום לכך שתקופת השלילה תהיה קצרה.
מספר ימי שלימה מנהלית משתנה בהתאם לחומרת העבירה.
בסמכותו של קצין משטרה לשלול רישיון נהיגה למשך 30 עד 90 ימים – לפי סוג העבירה וחומרתה. תקופת השלילה, אם בכלל, נתונה לשיקול דעתו. חריג לכך הוא מקרה שבו נהרג אדם בתאונה, שאז הקצין חייב לפסול את הנהג ואין זה נתון לשיקול דעתו.
אם זומנתם לשימוע בפני קצין  משטרה ולא הופעתם לשימוע, רשאי קצין המשטרה לפסול אתכם מנהלית בהעדרכם.החוק קובע, כי מאותו מועד שקבע הקצין כי אדם פסול מלנהוג –נחשב כי הודיעו לנהג על פסילה מהחזקת רישיון נהיגה. במידה והדבר לא בא לידיעת הנהג, והוא המשיך לנסוע אע"פ כן, הוא עשוי להיות מואשם אף בנהיגה תחת פסילה שזו עבירה חמורה מאוד.לכן מומלץ להגיע לשימוע, ולהיוועץ קודם לכן בעורך דין.
אם לאחר שימוע לא הצלחתם לשכנע את קצין המשטרה בכך שאינכם אחראים לתאונה, או בנוגע לנסיבות מיוחדות אחרות, עדיין מוקדם מדי להרים ידיים.
לאחר קבלת ההחלטה על שלילה מנהלית ניתן לפנות לבית המשפט לתעבורה בבקשה לביטול או קיצור השלילה המנהלית. בית המשפט לתעבורה מהווה כעין ערכאת ערעור על החלטת קצין משטרה, ובסמכותו לבחון את החלטת הקצין ולהורות על ביטול מוחלט או קיצור תקופת הפסילה.
מומלץ להגיש את הבקשה על ביטול הפסילה לבית המשפט באמצעות עורך דין בעל ניסיון בתחום דיני התעבורה ובכך להגדיל את הסיכויים שלכם לפסק דין לזכותכם.

שלילה ל-30 ימים:
אי ציות לתמרור עצור או מתן זכות קדימה בצומת או בהתמזגות דרכים וכן נסיעה באור אדום.
נהג הנוהג תחת השפעת סמים או אלכוהול.
נהיגה ברכב העלול לסכן עוברי דרך.
עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה.
חציית קו הפרדה רצוף (קו לבן).
נסיעה במהירות העולה ביותר מ – 30 קמ"ש מעל למהירות המרבית המותרת בדרך עירונית, או במהירות העולה ביותר מ-40 קמ"ש מעל המהירות המרבית המותרת בדרך שאינה דרך עירונית ובדרך מהירה.
פסילת רשיון בת 60 ימים ניתנת במקרה של תאונת דרכים שנגרמה עקב עבירת תנועה שבה נחבל אדם או ניזוק רכוש, ופסילה בת 90 ימים ניתנת לנהג אשר היה מעורב בתאונת דרכים בה נהרג אדם ויש חשד סביר לאשמתו.

נהיגה במהירות מופרזת

Photo

נהיגה במהירות ואכיפה
בשונה מרוב עבירות התנועה, הנאכפות ע"י שוטר, עבירת מהירות מופרזת נאכפת באמצעות מכשירים טכנולוגיים, אשר לכאורה "אובייקטיביים" , עובדה זאת לא מונעת מכם את האפשרות להטיל בהם ספק.
נכתב על ידי: עו"ד רוני ליס

מכשירים לאכיפת עבירת מהירות
ממל"ז – מד מהירות לייזר, הינו מכשיר בצורת אקדח הבודק את מהירות הנסיעה באמצעות קרן לייזר הנשלחת אל הרכב הנוסע ולפי תגובת קרן הלייזר הפוגעת ברכב הנוסע, ניתן לדעת את מהירות הנסיעה. מכשיר הממל"ז הוא מכשיר נייד המופעל על ידי שוטר. במשך שנים נקבעו מספר הלכות בבית המשפט בנוגע לאקדח הלייזר וכיום ישנם כללים ברורים ואחידים לאופן הפעלת המכשיר אשר במידה והם לא קוימו, תוצואותיו עלולות להיפסל.
מכשיר הדבורה –  היוא מכשיר קבוע הנמצא בתוך ניידת משטרת תנועה ומופעל באמצעות שוטר. באמצעות מכשיר הדבורה יכול השוטר בתוך הניידת לקבל נתוני מהירות לגבי רכבים הנמצאים בשני כיווני התנועה. כיום השימוש במכשיר זה הינו נדיר מאוד, מכיוון שבמשך הזמן נתגלו ליקויים רבים באופן הפעלתו ובדיוקו.
מצלמות א' 3 –  מצלמות אלו הנן מצלמות אוטומטיות קבועות וממוחשבות, שאינו מופעלות ע"י שוטר. הצילומים שמופקים ממצלמות אלו, נשלחים למרכז בקרה של המשטרה ומשם מופקים הדוחות לנהגים. מצלמות א' 3 מופעלות על ידי שני חיישנים הנטועים במרחק קבוע של כ – 2.5 מטר בכביש. חיישנים אלו שולחים הוראת צילום במידה והרכב עבר את המרחק שבין שני החיישנים בזמן שהוגדר כמהירות אסורה. מצלמות אלו אוכפות גם עבירות של מעבר באור אדום.

נסעתם במהירות מופרזת? יש מה לשעות!
אם נעצרתם ע"י שוטר תוך שהוא משתמש באחד מאמצעי האכיפה המופעלים ע"י שוטר (ממל"ז או דבורה), יש מה לעשות. למרות שאלו אמצעים טכנולוגים ואמורים להיות מדויקים, הם לא חפים מטעויות ואף נקבע על ידי בתי המשפט במשך השנים הוראת ברורות לפעלת מכשירים אלו ולא פעם הם מופעלים בצורה שגויה בניגוד להנחיות. בנוסף, לעיתים ניתן להוכיח טעות בדוח, למשל: כאשר שני כלי רכב נסעו זה לצד זה, או טווח המדידה היה רחוק מיד, או לא בוצעו למכשיר בדיקות כיול כנדרש וכו'.
גם מצלמות א' 3 לא חפות מטעויות. לא פעם מצולמים שני רכבים וישנו ספק באשר למבצע העבירה. לעיתים חסרים פרטים חיוניים בדו"ח או פגמים אחרים במשלוח הדו"ח וכו'.
לכן, אם אתם חוששים שלא ביצעתם את העבירה, תוודאו שהדבר נכתב בדו"ח, על מנת שלאחר מכן תוכלו לבחון את תקינות המכשיר והבדיקה ולעמוד על חפותכם בבית המשפט. במקרה שבו נשלח אליכם דו"ח ממצלמת א' 3, כדאי לבדוק גם כן את תקינות הדו"ח והתמונות.
חשוב מאוד לקרוא את הדו"ח שניתן על ידי השוטר ולראות שכל הדברים שאמרתם כתובים בו. חשוב לזכור שהדו"ח שניתן ע"י השוטר מעמדו הוא כשל כתב אישום ולכן כל מה שאתם רוצים שיהיה כתוב בו תוודאו שהוא כתוב.

קיבלתי דו"ח – קנס או משפט?
עבירות מהירות מחולקות בצורה כזאת, שנסיעה במהירות עד 40 קמ"ש בדרך עירונית ו – 50 קמ"ש בדרך בין עירונית או מהירה, היא עבירת ברירת קנס, כלומר שבאמצעות תשלום הקנס אתם מודים בביצוע העבירה ונרשמת לחובתכם הרשעה במרשם עבירות התעבורה שלכם.  מעל למהירות הנ"ל הנהג מוזמן למשפט ואז העניין הופך למורכב יותר.

הענישה בגין נסיעה במהירות מופרזת בדרך עירונית היא:
עד 20 קמ"ש מעל המותר- קנס בסך 250 ₪, ללא נקודות.
מ-21 קמ"ש מעל המותר ועד 30 קמ"ש מעל המותר- קנס בסך 750 ₪, 8 נקודות.
מ-31 קמ"ש מעל המותר ועד 40 קמ"ש מעל המותר- קנס בסך 1,500 ₪, 10 נקודות.
41 קמ"ש מעל המותר ומעלה- הזמנה לבית משפט, 10 נקודות, סמכות קצין לפסול מנהלית ל-30 יום.
ודרך בין עירונית ודרך מהירה:
עד 25 קמ"ש מעל המותר- קנס בסך 250 ₪, ללא נקודת.
מ-26 קמ"ש מעל המותר ועד 40 קמ"ש מעל המותר- קנס בסך 750 ₪, 8 נקודות.
מ-41 קמ"ש מעל המותר ועד 50 קמ"ש מעל המותר- קנס בסך 1,500 ₪, 10 נקודות.
מ-51 קמ"ש מעל המותר ומעלה- הזמנה לבית משפט, 10 נקודות, סמכות קצין לפסול מנהלית ל-30 יום.

השאיר/י את פרטיך ואנו ניצור איתך קשר בהקדם